برق و صنعت تیکوا نیرو

ارائه دهنده پنل های خورشیدی،اینورتر،شارژ کنترلرو .....

 

ارتباط با برق و صنعت تیکوا نیرو

نشانی : تهران، لاله زار جنوبی، کوچه بوشهری،مجتمع تجاری تهران الکتریک، طبقه اول، واحد 232

شماره تماس: 33999115 21-98+

فیوز استوانه ای

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فیوز استوانه ای چیست؟

فیوزاستوانه ای یک عنصر حفاظتی در مدار می باشد که هرگونه اضافه جریانی را که بیشتر از مقدار نوشته شده روی فیوزاستوانه ای باشد تشخیص داده و آنرا سریع قطع میکند . به همین صورت که جریان اضافه موجب تولید گرما در فیوز شده و یک سیم حساس به حرارت را که در مسیر عبور جریان و در داخل فیوز قرار دارد ذوب میکند و بنابراین مسیر عبور جریان قطع شده و اتصال کوتاه به صورت موقت برطرف میشود ولی تا زمانی که عامل ایجاد کننده اتصال کوتاه مرتفع نگردد عوض کردن فیوزاستوانه ای فایده ای ندارد.

 

خصوصیات فیوز استوانه ای:

فیوز معمولا از یک تیوب سرامیکی تشکیل شده است که آلیاژی از جنس نقره یا مس از وسط آن عبور می کند و اطراف آن با کوارتز یا سیلیس پر می شود ،المان مرکزی فیوز به صورتی طراحی شده است که اجازه عبور جریانهای مجاز را می دهد و به این ترتیب فیوز از عبور جریانهای اضافی و خطا جلوگیری می کند.

 

انواع فیوز ها :

تند کار : این فیوزها هنگام قطع کمتری نسبت به فیوزهای کندکار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می شوند .

کند کار : این فیوزها با زمان قطع بیشتر برای راه اندازی موتورهای الکتریکی استفاده می شود.

 

فيوز ها:

فيوز ها قديمي ترين وسيله هاي حفاظتي ميباشد كه از ابتداي عمر شبكه هاي برق تا كنون مورد استفاده قرار می گیرد.اين ماندگاري ميتواند به آسانی قابل توجه آنها برگردد. فيوز در عبور جريان عادي شبكه واكنشي نشان نمي دهد ولی وقتي جريان بيش از اندازه عادي عبور كند در زمان مشخص ذوب خواهد شد و مدار عبور جريان قطع خواهد شد.اين اضافه جريان داراي دو نوع است ،يكي اضافه جريان بر اساس اتصال كوتاه و ديگري اضافه جريان بر اساس اضافه بار است.

 

ویژگی فيوز استوانه ای :

فیوز سیبا فشار قوی و فیوز سیبا(siba)ستونی

فیوز سیبا(استوانه ای) 13 الی 7.2 کیلوولت(KV)

فیوز سیبا(استوانه ای) 10 الی 12 کیلوولت(KV)

فیوز سیبا(استوانه ای) 10 الی 24 کیلوولت(KV)

فیوز سیبا(استوانه ای) 24 الی 36 کیلوولت(KV)

 

فیوز استوانه‎ای در سایزهای 38×10 ، 51×14 و 58×22 و در کلاس‎های GG - AM - FAST مارک باسمن انگلیس.

 

فیوز و انواع آن:

فیوز؛ اولین بار توسط توماس ادیسون در سال ۱۸۹۰ میلادی ثبت اختراع شد. جزء اصلی و مهم ترین ساخت فیوز، یک نوار فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. در واقع فیوز یک وسیله جهت محافظت از مدار است که از ورود اضافه جریان بیشتر از میزان تعیین شده جلوگیری می کند و به همین دلیل موجب ایمن ماندن مدار از هرگونه کوتاه شدگی می شود. نحوه تشخیص اضافه جریان توسط فیوز بدین صورت است که جریان اضافه موجب تولید گرما در فیوز شده و از آنجاییکه فیوزها، سیمهای نازکی از جنس مس و یا فلزات زود گداخت حساس به حرارت هستند و در مسیر عبور جریان و در داخل فیوز قرار دارند، به سرعت ذوب شده و در نتیجه مسیر عبور جریان و یا همان مدار كوتاه فيوز قطع می شود و به بیانی واضحتر، اتصال کوتاه انجام می دهد.

طراحی و پیاده سازی M.A

کلیه حقوق این سایت متعلق به تیکوا نیرو می باشد

Search